Back to top

Aktualności

Jesteś tutaj

Aktualności

„Życie przecięte. Opowieści pokolenia marca” Joanna Wiszniewicz

CZYTANIE PERFORMATYWNE oparte na książce Joanny Wiszniewicz „Życie przecięte. Opowieści pokolenia marca” (Wydawnictwo Czarne)

ŻYCIE PRZECIĘTE. MARZEC ’68.

Joanna Wiszniewicz wyruszyła z magnetofonem w świat pamięci Żydów, świat pokolenia Marca ’68. Rozmowy prowadziła przez piętnaście lat. Nagrała dziewięćdziesiąt osób, które przy niej otworzyły się; mówiły przez wiele, wiele godzin. Ale czy w ogóle możliwe jest ujęcie całości tragedii, jaką tamten marzec był, dla tych, którzy wyemigrowali i tych, którzy zostali? Rozmawiała z pokoleniem, dla którego to było podstawowe doświadczenie. Nie tylko w Warszawie. – Chciałam zobaczyć, jak w powojennym Wrocławiu, Szczecinie, Wałbrzychu i Łodzi ludzie byli Żydami, jak sobie radzili nosząc piętno (wydawało mi się wtedy, że to piętno!) żydowskiej inności.

Powstał wielki, fascynujący fresk o żydowskiej tożsamości, wówczas trudnej do wypowiedzenia, wyartykułowania, ujawnienia. 

Leszek z Kłodzka mówił: - Kiedy w sześćdziesiątym ósmym roku, tuż po wakacjach (miałem już czternaście lat), nauczycielka rosyjskiego, Ukrainka z pochodzenia, nagle przy całej klasie zwróciła się do mnie: - A wasza rodzina nie wyjeżdża? Przecież teraz wszyscy Żydzi wyjeżdżają!... To jak gdyby ziemia usunęła mi się spod nóg…

Opracowanie i interpretacja: Ernestyna Winnicka i Henryk Rajfer.

8 marca o godz. 19:00, scena przy Senatorskiej 35.
Wstęp wolny po odebraniu wejsciówki w kasach teatru.

Podziękowania dla Wydawnictwa Czarne za udostępnienie fragmentów książki. 

Wydawnictwo Czarne