You are here
Ostatni Syn
Production
Ostatni Syn, wychowywany jedynie przez kobiety, zaczarowany jest opowieściami o Ziemi, jej cudach, o księżycu, gwiazdach, o pięknie. Mama co wieczór roztacza przed nim baśniową narrację, podsycając jego ciekawość. Jednego tylko mu nie wolno. Opuścić kryjówki. Wyruszyć w podróż, by to wszystko zobaczyć. Ostatni Syn nie słucha zakazu. Ziemia jest zbyt piękna, żeby się ukrywać – myśli. Tymczasem świat w ogóle nie przypomina opowieści mamy. Ziemia okazuje się jałowa, spalona. Bez gwiazd i księżyca. Jest jednym wielkim polem bitwy. A wojna to ból, cierpienie, krew i zmarli. Ostatni syn nie wie, że kobiety ukrywają go, by nie podzielił losu wojujących mężczyzn. Nawet jego ojciec nie wie o jego istnieniu. Do wędrującego Syna przyłącza się Miecz. Zawsze raźniej w takim towarzystwie. Ostatni Syn wyrusza na poszukiwanie Boga, bo gdzieś musi istnieć świat dobra i miłości. Poznaje zasady judaizmu, chrześcijaństwa, islamu, buddyzmu. Poznaje też ateizm. Aby poskładać podzielony świat, próbuje to wszystko jakoś zrozumieć. Nagle na jego drodze staje Bóg/Drzewo. Powrót do wioski jest dla Ostatniego Syna nadzieją na naprawę świata, na przebudzenie prostych gestów.
Znakomity tekst nagradzanej i wystawianej również zagranicą Magdy Fertacz, laureatki Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, scenarzystki serialu HBO „Bez tajemnic” wyreżyserował Przemysław Jaszczak.
Mądra lekcja otwartości i zarazem przestroga przed podziałami i agresją.
Spektakl dla dzieci od 9 roku życia.
„Ostatni syn” jest laureatem Nagrody Stefanii Wilczyńskiej, otrzymał również ATEST, czyli „Świadectwo Wysokiej Jakości i Poziomu Artystycznego”, a także Wyróżnienie Młodzieżowego Jury na 23. Międzynarodowym Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży Korczak.
"Ostatni syn" to spektakl/projekt edukacyjny, który w sposób przystępny pozwala młodym odbiorcom odkryć tajniki wierzeń i religii świata. Jest to przedstawienie prezentujące najważniejsze wierzenia (judaizm, chrześcijaństwo, islam, buddyzm, a także ateizm – jako jeszcze jedną wizję Boga, polegającą na jego negacji), a jego przesłanie jest skierowane do najmłodszego widza, musi więc być proste. Ale nasz spektakl doprowadza doń w sposób wyrafinowany i ciekawy. Żadna z pięciu wizji relacji Bóg-człowiek nie zostaje wyśmiana, czy skompromitowana, choć wszyscy pokazani są z humorem. Dzieci bawią się wyśmienicie, a dorośli mają przy okazji szansę zapytać samych siebie – czy i ja niekiedy nie dokładam cegły do budowy tego muru?
Spektakl wpisuje się w ramy programowe przedmiotów takich jak religia, etyka czy edukacja polonistyczno – społeczna.
Porusza tematy tolerancji na odmienność jako punkt wyjściowy do przeprowadzenia lekcji wychowawczej, jak i również przeprowadzenia bezpłatnych warsztatów w naszym Teatrze przy ul. Senatorskiej 35, po wcześniejszym ustaleniu terminu:
Barbara Michalczyk-Zwolińska - Asystentka Dyrekcji/Specjalistka ds. Programowych - nr tel.: 798 847 446
Spektakl grany jest na Scenie Stygmat w kościele Wszystkich Świętych na Placu Grzybowskim.
* Na plakacie wykorzystano zdjęcie Katarzyny Pietruskiej.
* UWAGA! Spóźnieni widzowie nie będą wpuszczani na spektakl - bez możliwości zwrotu biletu.