Jesteś tutaj

Dus buch fyn Gan Ejdn / Księga Raju

Spektakl

Dus buch fyn Gan Ejdn / Księga Raju

Nowy spektakl w jidysz w Teatrze Żydowskim. Polska prapremiera „Dus buch fyn Gan Ejdn / Księga Raju” w języku oryginału - 3 lutego 2023

"Dus buch fyn Gan Ejdn. Di wunderleche lebns baszrajbung fyn Szmuel Abo Aberwo” - „Księga Raju, czyli przedziwne żywota opisanie Szmula Abo Aberwo”

„Księga Raju” wydana przez Icyka Mangera w 1939 roku jest powieścią, która na stałe weszła do kanonu literatury jidysz i opowiada o tęsknocie za miejscem utraconym. Jest jak piękny sen. Manger we właściwym sobie stylu łączy humor, polski folklor oraz wątki z Tanachu i Kabały, a także dobiera motywy ze swojej wcześniejszej twórczości. Wiele postaci wydają się być powracającymi gośćmi z uniwersum jego poezji.

„Baśń jako gatunek będzie podstawą kreowania świata scenicznego naszego przedstawienia. Podążając za myślą Mangera, zdarzenia fantastyczne, które ściśle wynikają z tradycji żydowskiej, np. wątek Dawida i Bat Szewy, Praojców, Adama i Ewy, Anioła Śmierci, odsłaniać będą uniwersalną prawdę o człowieku, jego marzeniach i rozterkach, miłości i rywalizacji.

W naszym pierwszym polskim wystawieniu „Dus buch fyn Gan Ejdn / Księga Raju” w jidysz zależeć nam będzie na wydobyciu piękna mangerowskiego stylu oraz wykreowaniu makrokosmosu, który umożliwi widzom zgłębienie uniwersalnego, ale nieznanego szerszej publiczności świata Mangera” – opowiada reżyser i dramaturg spektaklu Damian Josef Neć, który jest również autorem adaptacji „Dus buch fyn Gan Ejdn / Księga Raju”. Bardzo ważnym elementem inscenizacji będzie muzyka Sławomira Kupczaka i jego nowe aranżacje do wierszy zapisanych w „Księdze Raju”. Scenografia projektu Zbigniewa Libery nawiązywać będzie do przestrzeni rozległych dóbr Króla Dawida, szeroko opisywanych w powieści.

Dus buch będzie wielopłaszczyznową opowieścią o przywiązaniu do ojczyzny i tęsknocie za domem. O marzeniu doświadczania boskiego świata i o tym, czy to marzenie warte jest spełnienia.

Spektakl w języku jidysz z napisami w języku polskim. W napisach do spektaklu wykorzystano tłumaczenia książki Księga raju Icyka Mangera autorstwa Michała Friedmana za zgodą Fundacji im. Michała Friedmana.

Specjalne podziękowania dla Prywatnego Gospodarstwa Rolnego Wiesława Jankowskiego (Milewo 421, 9-314 Kalinowo) za współpracę i pomoc w realizacji sesji zdjęciowej do plakatu.

 

OSTRZEŻENIE PRZED EPILEPSJĄ

W trakcie spektaklu wyświetlane są efekty wizualne (na przykład migoczące światła), które mogą wywołać ataki padaczki lub utraty przytomności. Jeśli ktoś z Państwa lub ktokolwiek z Państwa rodziny wykazywał kiedykolwiek objawy epilepsji w warunkach migoczącego oświetlenia, zachęcamy do poradzenia się lekarza przed obejrzeniem spektaklu. Natomiast jeśli w trakcie oglądania spektaklu stwierdzą Państwo u siebie lub kogoś innego objawy epilepsji, niezwłocznie proszę wezwać obsługę bileterską, wyjść z sali i skontaktować się z lekarzem.

Data premiery: 
03.02.2023 - 19:00