Aktualności

Jesteś tutaj

Aktualności

Aktorzy żydowscy - premiera

Plakat do spektaklu Aktorzy żydowscy w reżyserii Anny Smolar
„Aktorzy żydowscy” to spektakl próbujący sportretować grupę o niejasnym statusie, w której zarówno słowo „aktorzy” jak i „żydowscy” bywa kwestionowane. Uwięzieni w nieustannym próbowaniu pierwszej sceny spektaklu, którego premiera od kilkudziesięciu lat nie ujrzała światła dziennego uciekają w opowieść o sobie, próbują zdefiniować paradoksy nie pozwalające im zrobić kolejnego kroku, uciec od etykiet i uproszczeń. Zamknięci w kapsule czasowej przemierzają kolejne momenty własnych historii, uwięzieni w przeszłości, ale i w oczekiwaniach stawianych im przez otoczenie. Nie widzą teraźniejszości, bo wiąże ich pamięć i konieczność pamiętania o przeszłości i kontekście miejsca. Próba uwolnienia się od pamięci jest herezją, powtarzanie tego samego - przekleństwem. 

Szóstka aktorów prowadzi opowieści oparte na własnych życiorysach, doświadczeniach, wahaniach. Żaden z nich nie może jednak zagwarantować, że powie tylko prawdę. Ta fantazja oparta jest na osobistej opowieści, ale daleka od dokumentalnej prawdy. Zmyślenie bywa więcej warte, kiedy gwarancją jego prawdziwości staje się własna twarz. Ale czy twarz aktora może być wiarygodna?

Dlatego mimo pozorów wiarygodności trzeba przyjąć założenie, że opinie postaci aktorów w spektaklu nie zawsze są opiniami aktorów grających w spektaklu. 

Reżyseria: Anna Smolar
Scenariusz i dramaturgia: Michał Buszewicz
Muzyka na żywo: Dominika Korzeniecka
Scenografia i kostiumy: Anna Met
Asystentka reżysera: Paulina Lombarowicz

OBSADA:

Ryszard Kluge
Mariola Kuźnik
Joanna Rzączyńska
Izabella Rzeszowska
Małgorzata Trybalska
Jerzy Walczak
 

Wstęp za zaproszeniem.