Aktualności

Jesteś tutaj

Aktualności

Chumesz lider / Premiera

2018-03-21

Kontynuujemy podróż w bogaty świat tradycji jidysz.

Tym razem przewodnikiem będzie Icyk Manger i jego zbiór pogodnych, żartobliwych i pouczających wierszy „Chumesz lider” („Pięć ksiąg Tory”). Tom ten przyniósł autorowi prawdziwą sławę. Przedstawił w nich biblijnych bohaterów jako współczesnych mu Żydów z małego miasteczka, jakich wiele było w dwudziestoleciu międzywojennym. 

Bogata wyobraźnia Icyka Mangera uczyniła Biblię częścią wspólnego polsko-żydowskiego krajobrazu kulturowego. Co ważne, krajobrazu, który za sprawą formy artystycznej stworzonej przez autora, jest dostępny wszystkim – niezależnie od pochodzenia, wieku czy wykształcenia. W ten sposób świat kultury jidysz odnosi się do prawd uniwersalnych dotyczących po prostu człowieka. Dodatkowym atutem spektaklu będzie wspaniała muzyka skomponowana przez Dova Seltzera, jednego z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów i dyrygentów na świecie. Świetnie uzupełnia metaforyczne przesłania tekstów Icyka Mangera. 

Muzyczna komedia najlepszej tradycji teatru żydowskiego, inspirowana postmodernistyczną historią żydowskiego folku dla całej rodziny.

Już dziś zapraszamy Was do wspólnej podróży, która z pewnością pomoże nam zrozumieć dzisiejszy świat. A więc GELECHTER DURCH TRERN  („śmiech przez łzy”).

Icyk Manger (1901–1969) to jeden z najważniejszych liryków żydowskich, zaliczany do tak zwanych „poetów Bukowiny”, obok Paula Celana, Rosy Ausländer i Alfreda Margul-Spergela. W okresie 1928–1938 mieszkał w Warszawie i tam publikował swoje kolejne książki, które przyniosły mu sławę i uznanie. Jego utwory znalazły się w Antologii poezji światowej wydanej pod patronatem UNESCO. 

więcej o Icyku Mangerze

REALIZATORZY:

Scenariusz i reżyseria: Andrei Munteanu
Tekst: Icyk Manger
Tłumaczenie: Aleksandra Król
Tłumaczenie literackie: Bella Szwarcman-Czarnota
Scenografia i kostiumy: Ewa Łaniecka
Muzyka oryginalna: Dubi Seltzer
Choreografia: Katarzyna Anna Małachowska
Asystentka reżysera: Katarzyna Post

OBSADA:

Marcin Błaszak, Piotr Chomik, Monika Chrząstowska, Ewa Dąbrowska, Ewa Greś, Genady Iskhakov, Grzegorz Kulikowski, Małgorzata Majewska, Katarzyna Post, Joanna Przybyłowska, Henryk Rajfer, Izabella Rzeszowska, Wanda Siemaszko, Piotr Sierecki, Monika Soszka, Alina Świdowska, Ewa Tucholska, Roksana Vikaluk, Maciej Winkler, Ernestyna Winnicka

Spektakl muzyczny w języku jidysz z tłumaczeniem na język polski.

Dziękujemy Beit Shalom Aleichem w Tel Awiwie, reprezentowanemu przez Dyrektora Avrahama Noversterna, za zgodę na wystawienie utworu Icyka Mangera. 

Wstep za zaproszeniem.

Widzowie będą wpuszczani o godzinie 18:45.
Mężczyzn obowiązują nakrycia głowy. Miejsca są nienumerowane.
Prosimy o nieprzynoszenie dużych toreb oraz o posiadanie dokumentu tożsamości.