Aktualności

Jesteś tutaj

Aktualności

Klub Kinderwelt w Centrum Kultury Jidysz

2024-02-21

Zapraszamy do Kinderwelt, czyli do Świata Dzieci w Centrum Kultury Jidysz przy ul. Andersa 15 – już od 1 marca !

Kinderwelt קינדערוועלט to nowy projekt Centrum Kultury Jidysz, działającego w ramach Teatru Żydowskiego, który powstał  z myślą o dzieciach i rodzicach.  Spotkania będą się odbywać w siedzibie CKJ przy ul. Andersa 15 (w sali wykładowej Centrum Kultury Jidysz).

Przygotowaliśmy specjalny program spotkań, podczas których będziemy używać języka sztuki, aby poznać kulturę jidysz. Będziemy rysować farbami i światłem, tworzyć kolaże i rzeźby, wiszące ozdoby z patyków i kolorowe mobile, a także trenować biegi na orientację  po Muranowie i piknikować nad Świdrem. Poznamy alfabet języka jidysz i będziemy się uczyć bardzo znajomo brzmiących, jidyszowych słówek. Najmłodsze uczestniczki i uczestników zaprosimy do sensorycznych odkryć na dywanie: będzie można pobawić się kaszą, mąką, wodą i ryżem, a także dowiedzieć się, jak wszystkie te fascynujące rzeczy napisać i wymówić w języku jidysz.

Kinderwelt to świat dzieci. Nazwa ta odwołuje się do niezależności, sprawczości, samodzielności, swobody, wyobraźni dzieci oraz dziecięcej potrzeby poznawania i eksperymentowania. Interesuje nas dziecięce spojrzenie na świat, traktujemy dziecko z szacunkiem. Uważamy za Januszem Korczakiem, że dzieci potrafią same: działać, bawić się, decydować, przestrzegać reguł, wykonywać czynności życia codziennego i snuć skomplikowane abstrakcyjne rozmyślania. Rodzice są towarzyszami w odkrywaniu świata.

Dwa razy w miesiącu zapraszamy na warsztaty rodzinne, a w każdy piątek na sensoryczne spotkania dla małych dzieci wraz z rodzicami.

Nasz projekt Kinderwelt upamiętnia działalność międzywojennej Centralnej Żydowskiej Organizacji Szkolnej (CISZO) - stowarzyszenia oświatowego mającego pod swoją pieczą szkoły, przedszkola i domy dziecka. Szkoły CISZO edukowały w duchu demokratycznym i świeckim.

Istotne jest dla nas również miejsce, w którym działamy. Siedziba Centrum Kultury Jidysz znajduje się w pobliżu dawnej redakcji „Małego Przeglądu”,  do którego pisały, między innymi, dzieci z Muranowa.

Pierwsze spotkanie sensoryczne odbędzie się w piątek, 1 marca w godz.11.00 – 13.00.

Pierwsze warsztaty rodzinne odbędą się w sobotę, 2 marca w godz. 11.00- 13.00.

Warsztaty i spotkania są bezpłatne.

Zapisy: klub@jidysz.org.pl