Aktualności

Jesteś tutaj

Aktualności

Koncert na otwarcie Festiwalu Warszawa Singera: NOA

2023-08-27

Achinoam Nini

Fot. Roberto Rocco

Uroczyste otwarcie festiwalu – koncert NOA&AMJ, czyli Achinoam Nini z gościnnym udziałem ANNY MARII JOPEK

Wystąpią: NOA (wokal, perkusja), Gil Dor (gitara, reżyseria dźwięku), Omri Abramov (saksofon, EWI ), Daniel Dor (bębny), Omri Mor (piano) oraz Anna Maria Jopek (wokal)

NOA (Achinoam Nini) to nie tylko najbardziej ceniona współczesna izraelska piosenkarka, autorka tekstów i perkusistka, ale też wspaniała osobowość. Artystka, której korzenie sięgają Jemenu i Izraela, i która wiele czasu spędziła również w Zjednoczonych, jest uważana za najważniejszego rzecznika dialogu w Izraelu. Obecnie wiele czasu poświęca też tematyce kryzysu klimatycznego. Za swoją działalność została doceniona wieloma międzynarodowymi nagrodami, jest też pierwszym ambasadorem Izraela przy ONZ ds. Wyżywienia i Rolnictwa oraz aktywnym członkiem i rzecznikiem wielu organizacji ds. pokoju i praw człowieka w Izraelu i za granicą.

Jej zaangażowanie w te jakże istotne sprawy obejmuje też jej twórczość. NOA była pierwszą Żydówką, która wystąpiła w Watykanie dla wielomilionowej publiczności, śpiewając własny tekst do utworu Ave Maria, który stał się nieodłączną częścią jej kariery i misji: budowania mostów między kulturami i religiami. Równie istotnym momentem był jej historyczny udział w Konkursie Piosenki Eurowizji 2009, w którym reprezentowała Izrael wraz z izraelsko-palestyńską artystką Mirą Awad z jej oryginalną piosenką „There must be another way” w języku angielskim, hebrajskim i arabskim.

Niezależnie od swojej działalności NOA jest też po prostu wspaniałą artystką, której międzynarodowe uznanie, miłość i podziw przyniosły słowa i wykonanie piosenki przewodniej do nagrodzonego Oscarem filmu Roberto Benigniego „Life is Beautiful”. Na co dzień i od wielu lat artystka współpracuje ze znakomitym muzykiem Gilem Dorem, z którym wydała 16 świetnie przyjętych albumów, zagrała setki koncertów na całym świecie i gościła w najbardziej prestiżowych scenach i miejscach świata – występowała m.in. w Carnegie Hall czy w Białym Domu. W gronie jej współpracowników znaleźli się m.in. Pat Metheny i Quincy'ego Jones, a scenę dzieliła z długą listą międzynarodowych ikon muzycznych, w tym Stevie Wonderem, Andreą Bocelli i Stingiem.

Anna Maria Jopek, jako dziecko solistów zespołu Mazowsze, dorastała w świecie sztuki, której artystyczny i zarazem ludowy charakter odcisnął znaczące piętno na wrażliwości artystycznej wokalistki. Stylistyczne ramy działalności Anny Marii Jopek tworzą: wyniesione z domu zamiłowanie do folkloru, klasyczne wykształcenie muzyczne i miłość do jazzu. Te trzy płaszczyzny utrzymują twórczość artystki w szerokim spektrum stylistycznym, od utworów w konwencji modern popu, przez oryginalne własne, autonomiczne stylistycznie kompozycje, po tę część twórczości, którą często określa się dziś jako contemporary eclectic jazz. Cechami wyróżniającymi wszystkie działania muzyczne AMJ są ciągły rozwój artystyczny i niezwykła dbałość o poziom. Zarówno w warstwie koncepcyjnej, wykonawczo-interpretacyjnej, jak i produkcyjnej. Ten właśnie poziom profesjonalizmu, najwyższy walor artystyczny i nieustanny rozwój doprowadziły do tego, że dziś AMJ ma na swoim koncie współpracę nie tylko z większością najistotniejszych polskich wykonawców, ale i takich gigantów światowego jazzu, jak Pat Metheny, Branford Marsalis, Gonzalo Rubalcaba, Makoto Ozone, Richard Bona.

Bilety: http://bilety.teatr-zydowski.art.pl/rezerwacja/numerowane.html?id=594&id...