Aktualności

Jesteś tutaj

Aktualności

"Skrzypek na dachu" na rynku w Białymstoku

2023-08-16

W środę 16 sierpnia zapraszamy na niecodzienne wydarzenie! Zagramy "Skrzypka na dachu" w reż. Jana Szurmieja na Rynku im. Kościuszki w Białymstoku.

Spektakl odbędzie się z okazji obchodów 80.rocznicy powstania w getcie Białostockim.  Całe przedstawienie odbędzie się w plenerze, pod gwiazdami, na białostockim rynku 16 sierpnia o godz.20:30. Wstęp wolny! 

Przez dziewięć lat prapremierowa (z 1964 roku) inscenizacja teatralna „Skrzypka na dachu” nie schodziła z afisza na nowojorskim Broadway’u, osiągając liczbę  ponad 3 tysięcy przedstawień. W warszawskim Teatrze Żydowskim zagraliśmy "Skrzypka na dachu" już 400.razy. 

„Skrzypek na dachu” zarówno swoją warstwą muzyczną, jak i tematem zawierającym humanistyczne przesłanie, podbił publiczność we wszystkich teatrach na obu półkulach. Przebojem o niespotykanym oddźwięku stała się jego filmowa wersja w reżyserii Normana Jewisona ze wspaniałą rolą Chaima Topola w roli Tewjego, z choreografią Jerome'a Robbinsa.

Wspaniała muzyka Jerrego Bocka, liryczne, sentymentalne, z nutą filozoficznej refleksji i zadumy niekiedy ekspresyjne, a przy tym dowcipne teksty piosenek autorstwa Sheldona Harnicka, libretto Josepha Steina nasycone dramaturgiczną prostotą i harmonią ukazanych zdarzeń - wszystkie te walory zostały wsparte mistrzowską reżyserią Jerome'a Robbinsa, który był jednocześnie twórcą pełnej polotu choreografii tańców żydowskich zrealizowanych z niezwykłą finezją i ekspresją.

Za kanwę libretta posłużyła powieść Szolem Alchema „Dzieje Tewji Mleczarza”. Biedny mleczarz, obarczony pięcioma córkami, które trzeba wydać za mąż i zapewnić posag, zaharowany od świtu do nocy, posiada jednak własną filozofię, osobiste rozumienie świata. Nie jest mędrcem, ale do każdej sentencji, którą zapamiętał, potrafi  dodać coś od siebie, przedstawić indywidualny punkt widzenia. Emanuje człowieczeństwem, ujmuje wdziękiem prostoty, mądrą dobrocią, przyjaznym stosunkiem do wszystkich ludzi, nadzieją pomimo trudnego życia, komplikacji rodzinnych i antyżydowskich pogromów.

Ale, nie tylko temat ukazujący bezpowrotnie zaginiony już świat społeczności żydowskiej w Anatewce, zapadłej ukraińskiej wsi na początku wieku oraz postać ludowego bohatera przyczyniły się do światowego sukcesu musicalu. Ten wynika również, a może przede wszystkim z muzyki i piosenek, które zyskały gigantyczną popularność i stały się przebojami wszech czasów.

Polską wersję musicalu w Teatrze Żydowskim zrealizował w 2002 roku Jan Szurmiej, który wcześniej wystawił ten musical w Teatrach Muzycznych Gdyni, Wrocławia, Łodzi i na Litwie.

SKRZYPEK NA DACHU

Reżyseria, inscenizacja i choreografia: JAN SZURMIEJ

Przekład: ANTONI MARIANOWICZ

Libretto: JOSEPH STEIN

Muzyka: JERRY BOCK

Teksty piosenek: SHELDON HARNICK

Scenografia: WOJCIECH JANKOWIAK

Kostiumy: MARTA HUBKA

Kierownictwo muzyczne: TERESA WROŃSKA