Aktualności

Jesteś tutaj

Aktualności

Trzy tysiące widzów obejrzało "Skrzypka na dachu" na rynku w Białymstoku

2023-08-16

W tym roku w Białymstoku obchodzono 80. rocznicę Powstania w Getcie Białostockim. Miasto przygotowało bogaty program wydarzeń kulturalnych i historycznych. Główne uroczystości odbyły się 16 sierpnia. Powstanie w białostockim getcie, utworzonym w lipcu 1941 roku, było drugim pod względem wielkości – po powstaniu w getcie warszawskim – ważnym zrywem społeczności żydowskiej, która przed wojną stanowiła prawie połowę mieszkańców naszego miasta. Powstanie w Białymstoku wybuchło 16 sierpnia 1943 roku, walki trwały kilka dni.

– W osiemdziesiątą rocznicę powstania w getcie chcemy w sposób szczególny oddać hołd żydowskim mieszkańcom Białegostoku. To niezwykle istotne, abyśmy nie zapominali o przeszłości, a jednocześnie czerpali z niej nauki dla przyszłych pokoleń – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – W przestrzeni miejskiej oraz w instytucjach realizujemy projekty upamiętniające i nawiązujące do kluczowych wydarzeń z lat 1941-43. Nasze przedsięwzięcia odbywały się w lutym, czerwcu i lipcu, teraz czas na ich kulminację w sierpniu. Chciałbym serdecznie zaprosić białostoczan, aby godnie uczcić tę ważną dla miasta rocznicę.

Zwieńczeniem uroczystości 16 sierpnia był plenerowy spektakl „Skrzypek na dachu” w reżyserii Jana Szurmieja z artystami Teatru Żydowskiego. Wieczorny spektakl pod gwiazdami obejrzało ponad trzy tysiące widzów. Jesteśmy zaszczyceni, że mogliśmy być częścią tak ważnej rocznicy. Dziękujemy za Waszą pamięć i zaproszenie!