Aktualności

Jesteś tutaj

Aktualności

Uroczyste zamknięcie Festiwalu -Koncert Kantoralny - Nachman Turgeman i Chaim Stern

2023-09-03

Uroczyste zamknięcie festiwalu – koncert kantoralny: ISRAEL NACHMAN  & CHAIM STERN / akompaniament: EITAN SOBOL

Wystąpią: kantor Israel Nachman (śpiew), kantor Chaim Stern (śpiew), akompaniament: Eytan Sobol (piano)

Producent: Yosi Notkowitz

Kantor Israel Nachman światową słąwę zyskał nie tylko dzięki niekwestionowanemu talentowi wokalnemu, ale i dzięki temu, że jego uduchowiona muzyka porusza, inspiruje i podnosi na duchu, a dzięki niezwykłemu dynamizmowi artystycznemu również angażuje każdego słuchacza. Israel Nachman dorastał w ortodoksyjnej społeczności żydowskiej w Izraelu, a do obrania drogi kantora zainspirował go dziadek, również kantor. Po ukończeniu nauki w legendarnej szkole Petach Tikva Eliego Yaffe i Mordechaja Sobola, przez ponad dziesięć kontynuował studia nad muzyką i rozwojem głosu, także u najlepszych kantorów na świecie, a dziś biegle śpiewa w kilku językach, francuskim, jidysz i włoskim.

Sam również poświęca się wychowaniu kolejnego pokolenia kantorów i jest pomostem między starszym a młodszym pokoleniem, między liturgią a pieśniami klasycznymi. Wydaje płyty z nową muzyką liturgiczną, występuje na koncertach i misjach międzywyznaniowych na całym świecie (gościł w ponad siedemnastu krajach, od Stanów Zjednoczonych, przez Meksyk i liczne kraje europejskie) i ma niesamowitą rzeszę fanów w Internecie.

W ciągu swojej kariery kantoralnej przez kilka lat pełnił funkcję starszego kantora w Międzynarodowej Synagodze w Tel Awiwie i występował na wielotysięcznych koncertach chanukowych w sali koncertowej Concertgebouw w Amsterdamie.

Kantor Chaim Stern urodził się w 1996 roku w znanej jerozolimskiej rodzinie o chwalebnej tradycji muzyki modlitewnej. Studiował muzykę kantoralną i żydowską muzykę liturgiczną w słynnej szkole Petach Tikva, a dziś jest uważany za jednego z najlepszych uczniów maestro Elliego Jaffe i kantora Israela Randa. Chaim Stern regularnie występuje dla społeczności żydowskich całego świata i nie tylko. Występował w wielu wielkich synagogach, w tym izraelskich, m.in. w Jerozolimie, Tel Awiwie i Ramat Gan oraz w Monachium w Niemczech. Regularnie występuje na wielu różnych koncertach – z wiodącymi izraelskimi orkiestrami symfonicznymi i z różnymi zespołami wokalnymi. Występował m.in. w Pałacu Kultury w Tel Awiwie czy w Teatrze Jerozolimskim. Jest też chętnie zapraszany do śpiewania podczas ceremonii oraz wydarzeń specjalnych. Jego repertuar obejmuje kompozycje kantoralne, klasykę izraelską oraz pieśni w języku jidysz i włoskim. Wśród krajów, do których dotychczas zawitał wymienić można Australię, Holandię, Niemcy, Belgię, Węgry, Szwajcarię, Monako i Polskę, gdzie występował już kilka razy.

Znany izraelski pianista, muzyk i dyrygent Eytan Sobol jest absolwentem Wydziału Muzyki i Kompozycji Akademii Muzycznej w Tel Awiwie. Od lat zajmuje się spełnia się także jako kierownik i menadżer muzyczny. Jako pianista akompaniator Eitan Sobol towarzyszył wielu znanym na całym świecie kantorom, takim jak Itzchak Meir Helfgot, David Fisher, Chaim Adler, Israel Rand Nissim Sall czy Nachman Turgeman, brał też udział w koncertach kantoralnych w całym Izraelu, USA, Krakowie, Lublinie i nie tylko. Przez wiele lat był również dyrygentem Izraelskiej Orkiestry Policyjnej, dyrygował Jerozolimską Orkiestrą Symfoniczną, zajmuje się równiez dyrygenturą koncertów kantoralnych i chórów chasydzkich.