Jesteś tutaj

Żydowski Pies

Spektakl

Żydowski Pies

W pewnym miejscu (52°38'16.9"N 22°03’09.9”E) , gdzie łąki porastała soczysta, mięsista trawa, a lasy epatowały zielenią daleko poza horyzont, stał mały domek. W tym domku mieszkał mały człowiek. Mały człowiek miał duszę. Miał duszę, bo był człowiekiem. Wzdłuż domku prowadziły tory kolejowe. Codziennie jeździły nimi pociągi. Mały człowiek wychodził wtedy przed domek i przestawiał zwrotnicę, żeby pociągi jechały w dobre strony. Miał do tego specjalny przyrząd zwany potocznie ręcznym nastawiaczem.

Pewnego dnia mały człowiek zobaczył koło domku dużego, umierającego psa i pomyślał, że to tylko pies. Spojrzał mu w oczy. Spojrzał i poczuł się nagi, i wtedy zaczęło się myślenie.

Co to znaczy ,,być psem wśród ludzi’’. Co z Innymi innymi niż człowiek? Co może o nas mówić nasz stosunek do zwierząt? Zapytacie pewnie, zależy, jakich zwierząt.

W jakie ludzkie losy został uwikłany pies, któremu dane było przyjść na świat 31. marca 1935 r. na dywanie w domu, z którego wszyscy zostali wyrzuceni, bo mieli złe pochodzenie. Na szczęście pies miał dobre papiery.

Czy kiedy uda nam się w zwierzęciu zobaczyć twarz, czy usłyszymy wtedy ,,nie zabijaj”?

A co gdybyśmy uznali, że człowiek to zwierzę, albo że zwierzę to tylko człowiek?

A tak naprawdę to i tak to wszystko to tylko ludzkie gadanie. Rzecz o banalności zła.

Scenariusz powstał na motywach książki Ashera Kravitza ,, Żydowski Pies".

„Jeśli zainteresujemy się, kim są te różnorodne stworzenia od dawien dawna uwikłane w nasze kategorie różnicy i nienasycone pragnienie porządkowania świata, być może uda się nam znaleźć inne, trafniejsze nazwy dla nas wszystkich’’  - Sunaura Tylor ,,Bydlęce brzemię”.

•          W 2022 roku Teatr Żydowski, we współpracy z Akademią Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza  w Warszawie, zainaugurował nowy projekt BIMA – Scena Młodych. Studenci Wydziału Reżyserii w ramach BIMY realizują spektakle dyplomowe z aktorami i zespołem Teatru Żydowskiego w Warszawie na małej scenie przy ul. Senatorskiej 35. Z ramienia Akademii Teatralnej opieki artystycznej nad projektem podjął się Łukasz Chotkowski, ze strony Teatru Żydowskiego Gołda Tencer. Opiekę literacką na BIMĄ sprawuje Remigiusz Grzela.

PROGRAM SPEKTAKLU do ściągniecia pod linkiem: 

 https://online.anyflip.com/ssygz/awol/mobile/index.tml

 

Data premiery: 
27.10.2023 - 19:00
Czas trwania spektaklu
1 godz.20 min. (bez przerwy)